Knihy

Literatura hnutí Hare Krišna

Šríla Prabhupáda založil vedle ISKCONu také Bhaktivédántovu knižní nadaci – BBT (Bhaktivedanta Book Trust), jejímž posláním je publikování jeho knih ve všech jazycích světa. Knihy napsané Šrílou Prabhupádou jsou úplným zdrojem veškerých filozofických i praktických aspektů hnutí, stejně jako jeho přednášky a další materiály.

Knihy Šríly Prabhupády si lze objednat zde nebo v kterémkoliv centru hnutí Hare Krišna v České a Slovenské republice, jejichž seznam najdete na oficiálním webu hnutí Hare Krišna v ČR: http://harekrsna.cz/cvs/ a SR: http://iskcon.sk/

bhagavad gitaBhagavad-gítá taková, jaká je – posvátný rozhovor Šrí Krišny s Ardžunou, ke kterému došlo těsně před památnou bitvou na Kurukšétře, popsanou v Mahábháratě. V sedmi stech verších Krišna Ardžunovi mimo jiné vyjeví základní poznání rozdílu mezi duší a tělem, tajemství činů a jejich následků, absolutní povahu svých činů a svého zjevení v tomto světě, systém duchovní posloupnosti, přijetí gurua, různé druhy jógy a obětí a vedle mnoha dalších témat i nejvyšší způsob seberealizace – bhakti, neboli čistou oddanou službu Nejvyšší Osobnosti Božství. Jedinečný a úplný překlad, ve kterém najdete původní verše v sanskritu, latinskou transliteraci, český překlad a výklad textu. Kniha má 944 stran ve tvrdé vazbě a 16 stran barevné obrazové přílohy.

srimad bhagavatam 1-1Šrímad-Bhágavatam 1.-10. zpěv (15 svazků v češtině) – 5 000 let starý rozhovor největšího ze světců té doby Šríly Šukadévy Gósvámího s jeho žákem Mahárádžem Paríkšitem o tom, co by měl každý vědět, než zemře. Obsahuje podrobné informace o vlastním já, vesmíru, karmě a reinkarnaci, koloběhu rození a umírání, ale také o osvobození z hmotné existence, povaze duchovního světa a úplné poznání o Nejvyšší Osobnosti Božství. Původní sanskritské verše v dévanágarí, latinská transliterace, český překlad a výklad. Každý svazek má barevnou obrazovou přílohu.

sri caitanya caritamrita ml 1Šrí Čaitanya-čaritámrita (4 svazky v češtině, každý cca 1500 až 1800 stran) – vaišnavská klasika od Krišnadáse Kavirádže Gósvámího z 15. století – jedinečný náhled do života a učení Šrí Čaitanji Maháprabhua. Původní verše v bengálštině a sanskritu, latinská transliterace, český překlad a výklad. Každý svazek je doplněn barevnou obrazovou přílohou.

 

nektar oddanostiNektar oddanosti – studie díla s původním názvem Bhakti-rasámrita-sindhu od Šríly Rúpy Gósvámího, přímého žáka Šrí Čaitanji Maháprabhua. Ve čtyřech vlnách seznámí studenta s podstatou bhakti-jógy, láskyplné oddané služby Krišnovi. Tato kniha, kterou Bhaktivédanta Svámí Prabhupáda označil jako „Zákoník ISKCONu“, obsahuje praktické pokyny k oddané službě i ezoterické popisy nejvyšších úrovní duchovního života. 450 stran textu s barevnou obrazovou přílohou.

sri isopanisadŠrí Íšópanišad – překlad první ze 108 Upanišad, filozofických částí Véd. Původní verše v dévanágarí, latinská transliterace, český překlad a výklady. 95 stran textu.

 

 

 

nektar pokynuNektar pokynů – další z knih Šríly Rúpy Gósvámího. Tentokrát příručka nejen pro začátečníky v oddané službě – 11 manter pro správné pochopení a praxi v duchovním životě. 69 stran textu.

 

 

 

krisna1Krišna – Nejvyšší Osobnost Božství (2 svazky) – studie 10. zpěvu Šrímad-Bhágava-tamu, který pojednává výhradně o Šrí Krišnovi a Jeho činnostech v duchovním světě. Ty čas od času vyjevuje i na této planetě, ve Vrindávanu, svém duchovním sídle plném věčnosti, poznání a blaženosti. Každá kniha má cca 340 stran a barevnou obrazovou přílohu.

 

zlaty avatarZlatý Avatár – výběr nejdůležitějších pasáží ze Šrí Čaitanja-čaritámrity – rozhovorů Pána Čaitanji s Jeho žáky, ve kterých je zcela zevrubně vysvětlena věda o Bohu. 316 stran doplněných barevnou obrazovou přílohou.

 

 

prabhupadaPrabhupáda – životopis Zakladatele-áčárji Mezinárodní společnosti pro vědomí Krišny, ISKCONu – Šrí Šrímada A. Č. Bhaktivédánty Svámího Prabhupády. Poutavý příběh malého chlapce, který se později stal světově známým náboženským vůdcem, autorem, filozofem a duchovním mistrem, jemuž se poprvé v historii lidstva podařilo mistrně přesadit odvěké poselství učednické posloupnosti Brahma-Madhva-Gaudíja-sampradáji a v ní sestupujících védských textů, jako je Bhagavad-gítá a Šrímad-Bhágavatam, do všech zemí na světě. Za krátkých 12 let přeložil desítky knih, založil stovky chrámů, farem i škol, zasvětil tisíce žáků, několikrát objel Zemi a setkal se se stovkami známých osobností i obyčejných lidí této planety. Kniha má 360 stran a barevnou obrazovou přílohu.

vedecke poznani duseVědecké poznání duše – kniha sestavená z rozhovorů a přednášek Šríly Prabhupády. Systematicky probírá nejdůležitější témata filozofie Véd, jako je karma, reinkarnace, guru, účinky mahá-mantry Hare Krišna, význam vědomí Krišny pro lidskou společnost, atd. 280 stran doplněných barevnou obrazovou přílohou.

 

nauka o seberealizaciNauka o seberealizaci – dalšími články a rozhovory navazuje na Vědecké poznání duše a obsahuje i knihu „Snadná cesta na jiné planety“. 300 stran doplněných barevnou obrazovou přílohou.

 

 

 

zivot pochazi ze zivotaŽivot pochází ze života – 16 ranních procházek Šríly Prabhupády a na nich zachycené diskuze konfrontující moderní vědu. Obsahuje také „Vědomí Krišny – dokonalost života“, „Dokonalost jógy“ a „Poselství Boha“. 287 stran doplněných barevnou obrazovou přílohou.

 

 

mezi zivotem a smrtiMezi životem a smrtí – tisíce let starý příběh muže, který přežil svou smrt a dostal druhou šanci změnit svůj život. Obsahuje také „Cesta k dokonalosti“. 311 stran doplněných barevnou obrazovou přílohou.

 

 

uceni kralovny kuntiUčení královny Kuntí – je prosté a zároveň vznešené. Její čistá oddanost ji za všech okolností ochránila před nepřízní osudu. Součástí knihy je také kniha „Na cestě ke Krišnovi“. 290 stran doplněných barevnou obrazovou přílohou.

 

 

uceni sri kapilyUčení Šrí Kapily – v této knize přednáší Šrí Kapila, inkarnace Šrí Krišny, své matce Dévahúti sánkhjovou filozofii o vztahu duše, hmotného světa a Nejvyššího, aby jí ukázal cestu duchovního osvícení. Obsahuje také „Transcendentální učení Prahláda Mahárádže“. 305 stran doplněných barevnou obrazovou přílohou.

 

cesta za poznanimCesta za poznáním – soubor rozhovorů a přednášek Bhaktivédanty Svámího oslovujících problematiku řešení světových problémů, otázek duše a těla, srovnání názorů různých filozofů, atd. Obsahuje také „Dharma, cesta transcendence“. 350 stran doplněných barevnou obrazovou přílohou.

 

navratyNávraty – reinkarnace – je smrt opravdu konec našeho života? Poznatky od Sokrata po Salingera, i tisíce let staré příběhy z Véd. 93 stran.

 

 

 

Knihy dalších autorů, vydané nakladatelstvím BBT

mahabharataMahábhárata – velmi pěkná převyprávěná verze velkého historického eposu Mahábhárata od Krišna Dharmy dáse. 990 stran doplněných barevnou obrazovou přílohou.

 

 

 

skryta slava indieSkrytá sláva Indie – Steven J. Rosen – množství barevných fotografií spolu s doprovodným textem vysvětluje naučným způsobem obsáhlou kulturní a duchovní tradici dávné Indie. Autor v ní objasňuje desítky témat a pojmů velmi přehledným a poutavým způsobem. Kniha, kterou by měl mít každý, kdo chce mít jasno v indické kultuře a filozofii a jejich historickém vývoji. Mantry, astrologie, bohové, umění, Védy, ájurvéda jsou jen některá z mnoha témat. 192 barevných stran.